Girişimcilikte Tutku

Girişimcilik öğretilebilir mi?
20 Ocak 2021

Yeni bir girişimde bulunmak istiyorsanız, öncelikle bir girişimci olarak geliştirmeniz gereken hangi kişisel özelliklere ve niteliklere sahip olduğunuzu iyi belirlemenizde fayda var.
Bu yazımda sizlere başarılı girişimci olmak için gereken özelliklere sahip olup olmadığınızı ve hangi özelliklerinizi daha çok geliştirmeniz gerektiğini belirlemenize katkısı olması için, başarıya ulaşmış girişimciler ve liderlerin başarılı bir girişimcide olması gerektiğini düşündükleri özellikleri paylaşacağım.
“Girişimcilik kendinize ve misyonunuza inanmak ve başkalarına bu yolculukta size katılmaları için ilham vermektir. Girişimcileri diğerlerinden ayıran şey irade, cesaret ve kimi zaman da umursamazlıktır.”
“Girişimcilik, bir probleme çözüm arayışıdır; ya da her zaman yapılandan tamamen farklı bir şey yapmaya odaklanmaktır. Girişimciler yapılandan daha iyisini yapmak için sürekli gelişimin peşinde olan kişilerdir.”.
“Girişimci, hep var olanı daha iyi hale getirmeye yönelik sürekli istek duyan ve işlerin hiçbir zaman asla tam olamayacağını düşünerek her zaman yapılan işin daha iyisini yapma peşinde olan kişidir.”
“Girişimcilik aslında bir zihniyet, bir düşünme ve hareket etme yöntemidir. Girişimcilik sorunları çözmenin ve değer oluşturmanın yeni yollarını aramakla ilgilidir; harekettir! “
“Başarılı girişimciler girişimde bulunmaya cesareti olan kişilerdir. Girişimciler sabırlı, tutkulu ve dayanıklı kişilerdir. Girişimcilerin uzun vadeli hedeflere ulaşma tutkusu, reddedilme karşısında yeniden deneme cesareti ve bir şeyleri her zaman daha da iyi yapmak için yeterli motivasyon gücü bulunmaktadır. En başarılı girişimciler en cesur olanlardır. Bu girişimciler hedeflerine ulaşana dek asla pes etmezler. İşler karmaşıklaştığında ve içinde çıkılmaz bir hale geldiğinde, cesur girişimciler ayağa kalkmayı bilir; yılmadan tekrar ve tekrar denerler. “
“Hedef kitlenin isteklerini dinlemeyi ve anlamayı iyi bilir; girişimin hitap edeceği kitlenin görüşlerine değer verirler. Hem öz seçimlerini yapmada insanların etkisinde kalmadan bağımsız; hem de onların görüşlerine yakından değer verecek ölçüde diğer kişilere bir o kadar bağımlı hareket ederler. “
Girişimci olmak, keşfedilmemiş bir şeyi keşfetme hissi yaşatır girişimcilere… Hiç bilinmeyen bir ana karayı keşfetmek gibidir; girişimcilik. Ama belirsizlik ne kadar fazlaysa risk o kadar fazla ve girişimcilik süreçlerinde ise aksaklık ve problem yaşama ihtimalide bir o kadar yüksektir. Bazen öyle günler yaşar ki girişimci, sanki asla yürümeyeceğini bildiği bir fikir uğruna boşuna çabalayıp duruyor gibi hisseder. Öyle günler vardır ki sabrının ve motivasyonunun yavaş yavaş tükendiğini hisseder. Bazen de üst üste problemler yaşar ve bunların hiç sonunun gelmeyeceğini; sürekli maddi ve manevi kayıplar yaşayacağına inandırır kendini. Ama işte girişimciyi başarılı bir girişimci yapan da tam da bu anlarda gösterdiği KARARLILIK’TIR. Azimle omuzlarından tüm olumsuzlukları bir çırpıda silkeler başarılı girişimci…
Önünde kendisi için girişimci olmaktan başka bir yol olmadığına kendini ikna etmiştir çünkü. Birden fazla kariyer planıyla girişimci olunmaz çünkü. Bu yola çıkıldığında dönüş yoktur. Eğer girişimcinin aklında girişimci olmaktan başka bir alternatif varsa zaten o girişimcinin girişiminde başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür. Aslında dönüşü olmayan uzun bir sefere giden denizci misali; bir girişimcilik yolculuğuna çıkarken gemileri yakan kişidir başarıya ulaşan girişimci.
Sözün özü, TUTKU bir girişimci için her şeydir! TUTKUNUZ yoksa girişimci olmazsınız; hele başarılı bir girişimci asla!

Dr. Öğretim Üyesi Duygu Hıdıroğlu

Web Tasarım Web Tasarım